Na podstawie §4 oraz §6 Statutu Osiedla Saska Kępa stanowiącego załącznik do Uchwały Nr 192/XL/2022 Rady Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy z dnia 5 kwietnia 2022 r. w sprawie Statutu Rady Osiedla,
uprzejmie proszę o odpowiedź na poniższe zapytanie.
Stan faktyczny
Mieszkańcy ulicy Saskiej przygotowali bardzo skrupulatną i kompleksową propozycję dosadzeń i innych poprawek oraz uzupełnień na ulicy Saskiej i Egipskiej. Poniżej przedstawiamy prezentację z opisami.
- Skrzyżowane ul. Afrykańska – Saska – Bora – Komorowskiego
Zapłytowane wszystkie cztery narożniki przy skrzyżowaniu. Razi zwłaszcza rozległe pole płyt w narożniku północno – zachodnim. W tym miejscu wskazane jest rozpłytowanie i posadzenie niskich krzewów.
2. Strona parzysta
Przy przejściu dla pieszych na wysokości ul. Ateńskiej – rozległe miejsce niezagospodarowane – można dosadzić tu kilka drzew i krzewy lub kwiaty. Można też dosadzić przynajmniej jedno drzewo w pasie od jezdni lub niskie krzewy np. róże, tak jak w innych miejscach.
Na wysokości budynku Saska 2 – miejsce niezagospodarowane
3. Na wysokości garaży przy Saskiej niedaleko Ateńskiej – znaczne ubytki wysokiej trawy, która rosła tu od kilku lat.
4. Trawnik na wysokości ulicy. Drezdeńską – do dosadzenia niskie krzewy albo kwiaty
5. Trawnik przy budynku Saska 10 – wycięte duże drzewo, można posadzić dwa mniejsze.
Uschnięte drzewo przed budynkiem Saska 10 – zostało już usunięte, wymagane nasadzenie rekompensacyjne.
6. Przy przejściu dla pieszych na wysokości budynku Saska 16 przerzedzenie pasa dereni, oraz przesadzenie krzewu, które się nie przyjęło.
Przy przejściu dla pieszych na wysokości budynku Saska 16 – miejsca niezagospodarowane, w tym pasy trawy wzdłuż jezdni.
7. Strona nieparzystych numerów domów ulicy Saskiej
Warto posadzić krzewy, uzupełnić miejsca gdzie brakuje drzew, by podnieść standard nieparzystej strony ul. Saskiej i zbliżyć go do poziomu zagospodarowania strony o parzystych numerach domów ul. Saskiej. Przy skrzyżowaniach niskie krzewy, nieograniczające widoczności.
Róg Saskiej i Ateńskiej – miejsce niezagospodarowane.
Przy przystanku Ateńska – miejsce niezagospodarowane.
W pasie od ul. Ateńskiej na północ do końca szpaleru widocznego na zdjęciu warto posadzić krzewy, by podnieść standard tego odcinka ul. Saskiej i zbliżyć go choć trochę do poziomu zagospodarowania strony północnej ul. Saskiej.
Za szpalerem drzew – miejsce niezagospodarowane. Można posadzić kwiaty, jak na przylegającym fragmencie bliżej ul. Lotaryńskiej lub drzewa.
Okropny właz nieopodal przejścia dla pieszych przy ul. Lotaryńskiej. Propozycja przysypania ziemią i posadzenia pnącza.
Róg ul. Lotaryńskiej i ul. Saskiej – zapłytowany narożnik przy przejściu dla pieszych
Uzupełnienie zabezpieczenia chodnika
Podczas remontu ulicy Saskiej nie zabezpieczono chodnika przed wjeżdżaniem na chodnik samochodami. Chodnik jest najeżdżany już teraz widać degradacje chodnika, obawiamy się, że jeśli nie będzie słupków chodnik wkrótce zostanie zniszczony.
Wymiana słupków przy budynku Saska 6a
Obecnie przy tym budynku znajdują się słupki niezgodne ze standardem słupków warszawskich. Prowadzi to do chaosu przestrzennego. Dodatkowo słupki przy tym budynku są w złym stanie, poprzekrzywiane. Niestety w czasie remontu nie została wykonana wymiana.
Zabezpieczenie infrastruktury
Skrzynia oraz klapa w ziemi na wysokości ulicy Drezdeńskiej nie mają zamknięcia. Stanowi zagrożenie. Elementy są mocno przerdzewiałe.
Pytanie
- Kiedy powyżej opisane prace mogą być wykonane ?
Odpowiedź
Znak sprawy: ZZW-DOW.050.73.2023.JZA
Pan
Tomasz Kucharski
Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe
m.st. Warszawy
Dotyczy: interpelacji Rady Osiedla Saska Kępa, w sprawie zieleni na ulicach Saskiej Kępy oraz Egipskiej.
do końca czerwca 2023 r. planujemy przygotować kompleksowy projekt nadadzeń/uzupełnień krzewów i drzew w pasie drogowym ul. Saskiej i ul. Egipskiej na odcinku od ul. lotaryńskiej do ul. Afrykańskiej.
Mieszkańcy wskazują miejsca w których można posadzić drzewa, krzewy bądź inne rośliny. Jest to bardzo pomocny materiał do przyszłych prac projektowych. Każda ze wskazanych lokalizacji zostanie przez nas przeanalizowana i jeśli nie będzie ku temu przeciwskazań ujęta w przyszłym projekcie. Aktualnie nie posiadamy środków finansowych na realizację projektów, które nie są ściśle powiązane z Budżetami Obywatelskimi. W związku z czym, nie możemy określić dokładnego terminu na posadzenie roślin w ww. lokalizacjach.
Prośby i sugestie mieszańców, dotyczą również terenów utwardzonych tj. rozpłytowania, zabezpieczenia chodników, wymiany słupków czy zabezpieczenia infrastruktury. W tym zakresie, należy zwrócić się bezpośrednio do zarządcy drogi Zarządu Dróg Miejskich.
Osoba do kontaktu: Anna Kranz-Lubowicka, akranz@zzw.waw.pl, telefon: 22 277 42 79, adres do korespondencji: ul. Hoża 13a, 00-528 Warszawa.
Monika Gołębiewska-Kozakiewicz
Dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy