Budynek przy ul. Katowickiej 26, d. Willa W. Kiltynowicza i E. Gistedt, zrealizowany ok. 1936 r. wg projektu wybitnych architektów Heleny i Szymona Syrkusów, położony na Pradze Południe w Warszawie (dz. ew. nr 37, obr. 3-01-07) w strefie ochrony konserwatorskiej pn. „Saska Kępa”, jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych pod numerem 1358 (dn. 28.09.1988 r.), jako przykład funkcjonalistycznej architektury “puryzmu”, inspirowanej Le Corbusierem i Walterem Gropiusem.
Niestety od lat budynek niszczeje i jest w opłakanym stanie. Fatalny stan obróbek blacharskich pozbawił tynku jego charakterystyczną wschodnią ścianę szczytową na planie sinusoidy.
Budynek sprawia wrażenie niezamieszkałego. Świadczy o tym nie tylko jego kondycja ale również całkowicie zaniedbany ogród i walące się ogrodzenie.
Zgodnie z art. 5 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23 lipca 2003 r. (Dz.U.2022.0.840), na właścicielu zabytku ciąży obowiązek:
3) zabezpieczenia i utrzymania zabytku oraz jego otoczenia w jak najlepszym stanie
oraz
4) korzystania z zabytku w sposób zapewniający trwałe zachowanie jego wartości (…).
Jednocześnie w celu wsparcia właścicieli zabytków powstały programy, w ramach których m.in. osoby prywatne lub Wspólnoty mogą otrzymać dofinansowanie na konieczny remont, np. programy uruchomione przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Stołecznego Konserwatora Zabytków a także inne podmioty działające w obszarze opieki nad zabytkami.
Zaś budynki będące we władaniu m.st. Warszawy mogą zostać ujęte w różnych Programach Rewitalizacyjnych, jak było w przypadku modernizacji budynków przy ul. Obrońców 1 i Jakubowskiej 18 (Mikroprogram Rewitalizacji Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy 2005-2013).
W związku z powyższym prosimy o odpowiedzi na poniższe zapytania:
- Jaki podmiot jest właścicielem nieruchomości przy ul. Katowickiej 26 (m.st. Warszawa, właściciel prywatny, inne)?
- Czy wobec powyższego, status nieruchomości pozwoli jej właścicielowi na staranie się o uzyskanie dofinansowania na konieczny remont?
- Jakie działania może podjąć Urząd Dzielnicy Praga Południe w celu powstrzymania procesu degradacji zabytku?