W środę 17 maja odbyło się kolejne posiedzenie Rady Osiedla Saska Kępa VIII kadencji.
Obecnych było 14 z 21 radnych osiedla. Omówiliśmy i podjęliśmy działania w kilku ważnych sprawach dla osiedla i jego mieszkańców. Zgodnie z porządkiem obrad:
Hałas nad Wisłą
Problem: To kwestia zgłaszana już od kilku lat przez wielu mieszkańców. Spokój i wypoczynek, głównie nocny, zakłócają hałasy z klubów znad Wisły. Głośna muzyka dudni od czwartku do niedzieli. Imprezowicze często zostawiają także po sobie śmieci, a nawet zniszczenia.
Głównymi źródłami hałasu są kluby takie jak Lunapark w pobliżu Mostu Poniatowskiego oraz Strefa Jelenia na wysokości ul. Ateńskiej. Uciążliwy jest także klub po drugiej stronie Wisły w budynku WTW. Na posiedzenie Rady Osiedla przyszedł pan M., reprezentujący mieszkańców Kępy, którzy od lat walczą z tą uciążliwością.
Rozwiązanie: Podjęliśmy interpelację w tej sprawie z zapytaniem, co i kiedy władze dzielnicy zamierzają zrobić z tym problemem. W 2025 r. wygasają umowy dzierżawy terenów, na których działają kluby, będzie więc to dobra okazja, by inaczej zagospodarować ten obszar, na przykład wprowadzając tam obiekty służące rekreacji i aktywnemu wypoczynkowi. Nie ma naszej zgody, by bezpośrednio przy terenach Natura 2000 oraz w pobliżu osiedla mieszkalnego znajdowały się uciążliwe dla mieszkańców kluby.
Na następne posiedzenie zdecydowaliśmy się również przenieść – jako osobny temat – prośbę o zwiększenie patroli SM i policji wokół klubów nad Wisłą w szczycie sezonu oraz kwestię intensywniejszego sprzątania po imprezach.
Głosy za: 14 głosów – interpelację przyjęto jednogłośnie ✅
Aleja Waszyngtona
Problem: konieczny szybki remont torowiska – obecnie – ze względów bezpieczeństwa – tramwaje jeżdżą tam z prędkością ograniczoną do 20km/h ! Zabytkowy charakter arterii wymaga szczególnego podejścia, co jest poparte opinią konserwatora – kompleksowy remont torów nie jest możliwy przy zachowaniu obecnego przekroju jezdni (po dwa pasy w obu kierunkach). Wymogi szerokości jezdni określają przepisy dotyczące odległości skrajni od osi torów, a także konieczność budowy azyli dla pieszych, więc przy remoncie muszą one zostać uwzględnione.
Rozwiązanie: Rada Osiedla przyjęła stanowisko w sprawie remontu torowiska zaraz po zakończeniu prac remontowych na Trasie Łazienkowskiej. Poparliśmy tzw. wariant inwestorski proponowany przez Tramwaje Warszawskie, który jako jedyny gwarantuje zwiększenie przepustowości linii tramwajowych kursujących Aleją Waszyngtona, budowę wspólnych wygodnych przystanków autobusowo-tramwajowych. Taki wariant zwiększa bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów oraz pozwala na zbudowanie dwukierunkowej drogi dla rowerów i połączenie jej z ul. Saską oraz – co bardzo ważne – nie pozwala na wycięcie 290 dorodnych drzew. Wariant ten zakłada przeprowadzenie inwestycji kosztem zwężenia odcinka Al. Waszyngtona do dwóch-trzech pasów. W dyskusji wzięły udział dwie mieszkanki, które zaprezentowały odmienne stanowiska w tej sprawie: jedna zdecydowanie za zmianami, druga sceptyczna.
Głosowanie:
ZA: 9 ✅
PRZECIW: 4 ❌
Wstrzymujący się: 1
O szczegółach projektu i intencjach naszego stanowiska można przeczytać w specjalnie przygotowanym artykule.
Koszenie trawników
Problem: Mieszkańcy nie wiedzą, jakimi regułami kieruje się dzielnica oraz inni zarządcy nieruchomości jeśli chodzi o koszenie trawy. Wielu mieszkańców obawia się, że trawa koszona jest zbyt intensywnie. Nie wiedzą, czy wpływ wysokiej trawy na obniżanie temperatury i ograniczanie suszy jest brany pod uwagę.
Rozwiązanie: Poprosiliśmy Urząd Dzielnicy o upublicznienie standardów koszenia trawników, a jeśli takich nie ma, to o ich przygotowanie i podzielenie się nimi z mieszkańcami.
Głosy za: 10 ✅
Głosy przeciw: 1 ❌
Głosy wstrzymujące się: 3
Walka z pseudo-graffiti
Problem: W przestrzeni publicznej coraz więcej pojawia się pseudo-graffiti, bohomazy niszczą elewacje budynków, często także nowo odnowionych przez wspólnoty, spółdzielnie lub innych właścicieli.
Rozwiązanie: Potrzebny jest konsekwentny program walki z tym zjawiskiem. Radni osiedla przyjęli stanowisko i interpelację w sprawie walki z plagą graffiti wskazujące narastające problemy oraz podpowiadające systemowe rozwiązania.
Głosy za: 10 ✅
Głosy przeciw: brak
Głosy wstrzymujące się: 3
Jedna osoba opuściła posiedzenie przed tym głosowaniem, stąd suma 13 głosów
Cykle świateł na al. Waszyngtona i przy Wale Miedzeszyńskim
Problem: Światła na przejściach dla pieszych przez czteropasmowe ulice są ustawione niekorzystnie dla pieszych. Na przykład nie da się przejść za jednym razem przez Al. Waszyngtona na osi Francuska – Park Skaryszewski, co powoduje, że ludzie albo biegną, albo cofają się, bo światła zmieniają się w trakcie. Podobnie niekorzystnie zaprogramowane są światła przejść dla pieszych przez Wał Miedzeszyński na wysokości Saskiej Kępy.
Rozwiązanie: Chcielibyśmy ułatwić poruszanie się pieszym korzystniej ustawiając dla nich światła na tych przejściach. Sformułowano zapytanie w kwestii zbyt krótkich cykli świateł dla pieszych w Al. Waszyngtona w ciągu Francuska – Park Skaryszewski oraz przejść dla pieszych przez Wał Miedzeszyński na wysokości Saskiej Kępy.
Głosy za: 8 ✅
Głosy przeciw: 4 ❌
Głosy wstrzymujące się: 1
Ulica Nobla
Postulat uporządkowania parkowania poprzez wyznaczenie miejsc po jednej stronie ulicy Nobla został zgłoszony przez mieszkańców.
Problem: Na ul. Nobla panuje duży bałagan parkingowy, a ulica jest bardzo intensywnie uczęszczana przez pieszych ze względu na Jordanek, Kościół, szkoły oraz RCKiK.
Rozwiązanie: Przygotowaliśmy interpelację, w której postulujemy wyznaczenie miejsc parkingowych wzdłuż ulicy tylko po jednej stronie, by uwolnić chodniki od parkujących pojazdów, zaś po stronie przeciwnej ustawić znaki zakazu zatrzymywania się analogicznie jak jest teraz na ul. Czeskiej czy Styki. Dodatkowo pytamy, czy w związku z rozbudową RCKiK zostały urządzone miejsca parkingowe na posesji RCKiK.
Głosy za: 11 ✅
Głosy przeciw: brak
Głosy wstrzymujące się: 2 ❌
Zieleń na ulicy Francuskiej i Paryskiej
Problem: Regularnie niszczona wskutek braku zabezpieczeń oraz zaniedbana zieleń w wielu miejscach reprezentacyjnego ciągu ulic
Rozwiązanie: Przyjęliśmy interpelację, w której domagamy się od ZDM poprawy zabezpieczeń zieleńców na Francuskiej, pilną poprawę kondycji ogrodów deszczowych, dodatkowych drzew na Placu Przymierza oraz dopytujemy o zazielenianie i rozbetonowanie Paryskiej.
Głosy za: 10
Głosy przeciw: 0
Głosy wstrzymujące się: 3
Ustalenia wynikające z Uchwały o dobrych praktykach
Zgodnie z zapisem w pkt. 8 Uchwały o dobrych praktykach ustalono, że redaktorzy profilu na FB zostaną podani w informacji o profilu. Zgodnie z zapisem w pkt. 2 Uchwały o dobrych praktykach, Zarząd zaproponował termin zebrania, którego głównym celem będzie lepsze poznanie się członków Samorządu i celów ich aktywności w obrębie Samorządu Mieszkańców na dzień 14 czerwca 2023, na ten dzień ustalono także wstępny termin kolejnego posiedzenia Rady